Kontor ja kontoripood: 6460113
Aadress: Siduri 7, Tallinn
Esinduskauplus: 5562 0005
Aadress: Mustamäe tee 24, Tallinn
Baltic Armaments Ascention Logo

Kiiver – Ballistiline Kaitse

Ballistiline Kaitse, Sõjavägi, Kaitsevägi

Kiiver – Ballistiline Kaitse

Ballistiline Kaitse, Sõjavägi, Kaitsevägi | 0 comments

Ballistiline Kiiver, mis on loodud lahingustsenaariumide jaoks, peab läbima ranged testimismeetmed, kuid nagu iga professionaal teab on kõige tähtsam leida töö jaoks õige tööriist, et saavutada parim tulemus. Selles sissejuhatuses kiivrite maailma leiad lihtsasti lahti seletatud kiivrite tüübid ja nende omadused millele saad toetuda tehes enda valikut. Õige (ballistilise) kiivri valimine on saadaoleva mitmekesisust arvestades kirju. Kolm levinumat kiivritüüpi on PASGT, MICH/ACH ja FAST kiivrid. Iga disain pakub ainulaadseid eeliseid, mis on kohandatud erinevatele lahingu- ja taktikalistele stsenaariumidele ning kõik need kiivrid sobivad teatud tüüpi ülesannete täitmiseks. Linnas (kitsad koridorid) võiks suurema ohu tõttu peale olla kindlasti maksimaalne kaitse, seevastu eesliinilt kaugelt võiks eelistada võimalikult kerget kiivrit mis võimaldab kanda erinevaid sidelahendusi. Tänu erinevatele materjalidele, kujudele ja testimismeetoditele võib võib pilt algselt vägagi kirju tunduda, kuid loodame, et peale järgneva lugemist suudame Teile veidi selgust tuua.

Soovitame lugedes meeles pidada järgmisi punkte

  • Millised on minu tööülesanded?
  • Millist lisavarustust plaanin kiivriga kanda?
  • Kui suur oht on kokku puutuda kildude ja kuulidega?

TÜÜP

PASGT KIIVER
PASGT (Personnel Armor System for Ground Troops) kiiver on sujuva klassikalise disainiga. See pakub head katet tervele peale koos 3. taseme kaitsetasemega. Kiiver ise on raskem ja vähem kohandatav erinevate ülesannete jaoks kui seda on uuemad mudelid. Teiste kiivrite ees on sellel tüübil eelis hinna ja kvaliteedi suhtes, kuid jääb alla kohandatavuselt. Kaitseliidus on see tuntud kui ”Saksa kiiver”

MICH KIIVER / ACH KIIVER
MICH (Modular Integrated Communications Helmet) või ACH (Advanced Combat Helmet) on kaalu ja kohandatavuse osas PASGT-ga võrreldes parem. See pakub kolmanda taseme kaitset ja paremat ühilduvust lisandmoodulite ja sideseadmetega nagu öövaatlusseadmed või lambid mille saab kinnitada küljepealsetele siinidele.

FAST KIIVER
Ops-Core’i toodetud FAST (Future Assault Shell Technology) kiiver on uusim. Iseloomuliku kõrge lõikega, pakub polüetüleeni kaudu 3. taseme (RF1) kaitse eeliseid. Kiiver on kolmest eelpool mainitust kõige kergem, mugavam ja modulaarsem, kuid soovitame kindlasti tutvuda enne otsuse tegemist allpool NIJ standardi lahtiseletusega.

KUJU

TÄISLÕIKEGA KIIVER e. Full Cut/Low Cut Helmet
Täislõikelised kiivrid pakuvad kõige rohkem kaitset ja nende küljed ulatuvad kõrvadest allapoole. Enamik relvajõude eelistab Full Cut lahendusega kiivreid, sest need pakuvad vaieldamatult parimat kaitset ohtude eest maastikul. Negatiivsest küljest on sellise lõikega kiivrid materjali rohkuse poolest veidi raskemad, kuid neil on tarvikute paigaldamiseks rohkem pinda. PASGT kiivrid on alati Full Cut mõõdus. Ka MICH/ACH tüüpi kiivrid saavad olla täislõikega.

KESKELÕIKELINE KIIVER e. Mid Cut Helmet
Nagu nimigi ütleb, on keskmise lõikega kiivrid kuskil madala ja kõrge lõike vahel. Kuigi need pole tänapäeval nii levinud, on neil siiski teatud rakendusi. Sõjaväes kasutavad mõned maapealsed liikuvad üksused keskmise lõikega ballistilisi kiivreid, kuna nende disain summutab õhumüra. Mid-Cut kiivrid pole väga rasked ja seetõttu võivad need kohandatud lisade ja optikaga olla üsna kasulikud. (MICH/ACH)

KÕRGE LÕIKELINE KIIVER e. High Cut Helmet
Kõrge lõikega taktikaline kiiver on loodud pidades kaalu silmas. Need jätavad külgedele piisavalt ruumi igasuguste sidevahendite kasutamiseks (täieliku kattega kõrvaklapid). Eelistatud kõige sagedamini taktikaliste korrakaitseüksuste poollt (SWAT). Veel kasutatakse High-Cut kiivreid luuremeeskondadeks ning otsingu- ja päästemissioonidel sõjaväes. Nende peamiseks eeliseks on väike kaal ja modulaarsus. (MICH/ACH/FAST)

MATERJAL

ARAMIIDIKIIVRID

Aramiid on sünteetiliste kiudude klass, mis on kerge, ülitugev ja kuumakindel. Need omadused muudavad materjali ideaalseks sõjalisteks ja kaitseotstarbelisteks rakendusteks, nagu ballistiliste soomusvestide ja kiivrite valmistamine. Tänapäeval on enamik kaasaegseid ballistilisi kiivreid valmistatud Kevlarist ja Twaronist. Aramiidmaatrikskiivrid pakuvad pea veatut ballistilist jõudlust väga väikese deformatsiooni ja koos kõrge V-50. Seda tüüpi kuulikindel kiiver pakub väga head ballistilist jõudlust 9mm kaliibri ja kildude vastu.

PE KIIVRID

PE tähistab polüetüleeni, mis on väga levinud ja tugev sünteetiline plastmass, mida kasutatakse ka ballistiliste kiivrite valmistamiseks. PE-kiivrid on valmistatud ülikõrge molekulmassiga polüetüleenist, mis võib olla isegi tugevam kui Kevlar ja muud aramiidmaterjalid. Löögikaitse (killu/kuuli kiivri deformeerumine) osas on aramiidkiududest, nagu Kevlar ja Twaron, valmistatud ballistilised kiivrid paremate tulemustega.

BUMP KIIVRID

Bumpi kiiver ei ole mõeldud kuulide peatamiseks. Need mitteballistilised kiivrid on valmistatud polümeerplastist või süsinikkiust. Kiivrid kaitsevad mingil määral šrapnelli ja langeva prahi eest ning neid kasutavad päästeüksused tavaliselt kaitsevarustusena otsingumissioonidel ja loodusõnnetustes. Konstruktsiooni poolest võivad mitteballistilised kiivrid välja näha samasugused, kuid on palju vähem töökindlad kui aramiidkiivrid. Kiivreid kasutavad ka spetsiaalsed korrakaitseüksused, kes ei võta osa lahingutest, kuna need kerged kiivrid võivad pakkuda optilist/sideühenduse kinnitusplatvormi. Kiivreid kasutatakse tavaliselt ka treeningutel.

SERTIFITSEERIMINE JA TESTID

STANAG 2920 (USA/EU) (soomusmaterjalide ja lahinguriietuse ballistiline katsemeetod) kasutatakse materjalide võime mõõtmiseks kilde ja kildude peatamisel. Mõõtmistehnika töötati algselt välja soomusvestide jaoks, kuid nüüd kasutatakse sedal kõigis olukordades, kus põhiliseks probleemiks on killud. Testid viiakse läbi FSP-de (fragment Simulating Projectiles) tulistades katsekehale erinevate kiirustega fragmente, mõõtes samal ajal iga osa kiirust. Kiiruste muutmisega saab pärast mitmeid laskusid saada hinnangu ballistiliste piiride kohta (mis on kiirus), milleni materjal vastu peab. (Lahinguüksused saavad kuulide tõttu harva vigastusi või surma, kuid neil on suur oht esmase (otse) ja sekundaarse (keskkonna) kildude tõttu. Nende ohtude vastu võitlemiseks kasutab Intelligent Armor Limited spetsiaalset Fragmentation F tasemete valikut, mille jõudlust mõõdetakse V50 väärtusega.) Testimisel kasutatakse 4gr (2x tikupea suurune metalltükike) ja 17gr metalltükki (9x19mm kuul)


NIJ LEVEL IIIA (USA), mis on praegu üks kõige aktsepteeritumaid meetodeid kiivrite ballistiliste omaduste testimiseks viiakse läbi 9x19mm ja .44 Magnumi laskemoonaga. Erinevalt kuulikindlates vestidest, mis sertifitseeritakse NIJ labori poolt, ei ole ametlikku sertifitseerimist kiivritele olemas (ainult testid kuulide kinnipidamise kohta). IIIA tase ei arvesta deformatsiooniga kiivri sees kui kuul testmisel sinna lastakse. See tähendab, et kiivri võib praktiliselt kokku voltida – kui läbimist otseselt materjalist ei toimu loetakse test läbituks.

  • Neli testkiivrit
  • Kokku 20 lasku
  • Ettenähtud lasukohad: 5 lasku kiivri kohta – Ette, Taha, Küljed ja Kroon
  • 50 mm alumisest äärest
  • Veetest (2x kiivrit)


VPAM 3 (EU) testib NIJ’le sarnaselt 9x19mm lasu kinnipidamist kuid jätab välja .44 Magnumi laskemoona, testimist ei peeta vajalikuks kuna Euroopas ei ole see laskemoon laialt levinud. Testmeetod hõlmab erinevalt NIJ LEVEL IIIA’st realistlikumat olukorda mis võib juhtuda ballistilistes olukordades. Lasud tehakse kiivri alla äärde (2cm äärest,kus ballistiline materjal on kõige nõrgem), keskele (5cm alumisest äärest, kus materjal on kõige tugevam), otsaette (kus tabamus on kõige tõenäolisem) ja kruvi/boldi askukohta (struktuurselt nõrgim koht). Kõikide nende testide puhul mõõdetakse kiivri deformeerumist, mis ei tohi olla suurem kui 25mm.

  • Kuus testkiivrit
  • Kokku 29 lasku
  • Laskudel ei ole ettemääratud kohti: 6 lasku kiivri kohta – 3 kiivril testitakse lasule vastupidamist, 2 kiivril 2 lasuga – deformatsiooni kontroll, 1 kiivril 7 lasku kinnituskohtadesse
  • 20(+5)mm alumisest äärest
  • Tulistatakse kõiki kinnituskohti
  • Madalad temperatuurid – 20°C
  • Kõrged temperatuurid +70°C
  • Deformatsioon maksimaalselt 25J


DOJ

DEA-FBI Ballistic Helmet Protocol töödati välja koos US Department of Justice (DOJ) välja 2017-2019. See on kõige läbimõeldum kiivri testimismeetod USA’s. Seda peetakse üksuste (FBI,DEA,ATF) kiivrite kuldseks standardiks. Testimise meetodi eesmärgiks on vähendada võimalikult palju relvastatud intsidentidel saadud kahjustusi töötajatele (suurem ellujäämis võimalus ja pikaajaliste kahjustuste vähendamine ajule)

Kaheksa + kaheksa testkiivrit
Kokku 44 lasku (kaheksal kiivril)
Ettemääratud lasukohad: 11(x4) lasku temperatuuridel +20°C,+60°C,-40°C ja +20°C(h2o)
Killutest – 2 kiivril (V50 – 17 Grain, 625m/s)
Mitte Ballistiline test / löögitest – 2 kiivril, 10 lööki 10 fps
Muljumistest – 1 kiivril 181 kg jõuga
Rihmade test – 1 kiivril

Aramiid kiivrid – Kevlar + Sünteetilised kiud – parim kaitse
Polüetüleen kiivrid – Tugev plastsulam – hea kaitse
Bump Kiiver – Sidevahendite / aksessuaaride kasutamiseks
STANAG2920 – fragmentatsiooni test
NIJ (kiivri)– Kuuli peatamine (ainult)
VPAM 3 – Kuuli peatamine + kiivri kuju muutmine
DOJ – Fragmentatsioon + kuuli peatamine + deformatsioon

Eqqis Ltd OÜ on Busch Protective ametlik esindaja Eestis. Kliki SIIA, et tutvuda nende toodega lähemalt, või võta meiega ühendust alloleva ankeedi kaudu.

    sõjatehnika ja kaitsevarustuse müük eqqus

    eqqus Ltd OÜ

    Pakume laia valikut kaitsetööstuse kontseptsioone ja tooteid vastavate struktuuride ülesannete edukamaks täitmiseks.

    E-mail: info@eqqus.ee
    E-pood: www.seikluspro.ee

    KONTOR & LADU

    Tel: +372 6460113
    Aadress: Siduri 7 – 405
    Lahtiolekuajad: E-R 09:00-16:00

    ESINDUSKAUPLUS SEIKLUSPRO

    Aadress: Mustamäe tee 24
    Tel: +372 5562 0005
    Lahtiolekuajad: E-R 10:00-18:00