Infrapunatehnoloogiast rääkides käib läbi palju erinevaid termineid – infrapuna- ja termokaamera, IR-andurid, termograafilised kaamerad, infrapunatermomeetrid ja soojuskaamerad. Täiesti erinevad nad ei ole, sest enamasti kirjeldavad kõik need terminid sama ideed – Silmale nähtamatu nähtavaks tegemist.
Mis on mis?
Termopildistamisel on võime tuvastada kuumust (nii päeval kui öösel). See on mängu muutev vaatlemise, jälgimise, jahi ja turvarakenduste puhul. Tehnoloogia lai kasutusala muudab selle kasulikuks erinevates tegevusvaldkondades. Termilisel pildistamisel on siiski oma piirangud. Termopildistamine kasutab digitaalset pilti sellest, mida te vaatate (sarnaselt kaameraga). Kvaliteeti mõõdetakse pikslites. Mida suurem on pikslite arv, seda täpsem on pilt. Suurendades digitaalselt pilti (sisse zoomides) vähendate aga pikslite arvu poole võrra iga kahekordse suurendusega. See kutsub esile erinevaid defekte mis vähendavad pildi selgust ja detailsust.
Öine nägemine optiline süsteem, kuhu tõmmatakse valgust sisse ja võimendatakse olukorda, kasutades nö ”tube”i. ÖVS teeb valgusega mitmesuguseid manipulatsioone, mille tulemusena muutub pilt heledamaks ja läbipaistvamaks. See tähendab, et Night Vision pakub vaadeldavast pildist täpset optilist vaadet, sarnast nagu päevasel ajal. Öönägemine vajab selge ja ereda pildi saamiseks veidi valgust (kuu-, ümbritsev- ja infrapunavalgus). Pilkases pimeduses ÖVS seadmed ei tööta. Õrna taevakehade valguse olemasolul töötab öövaatlussüsteem hästi, kuid varjud võivad muuta sealse ala nägemise raskeks. Seetõttu on enamik öise nägemise seadmeid varustatud IR-valgustusega, mida saab kasutada siis, kui ümbritsev valgus puudub.
Tööpõhimõtted
ÖVS – Protsessi alguses kogub optikaobjektiiv saadaoleva valguse piirkonnas kuhu see on suunatud. Lähtematerjal kogutakse pärast seda, kui valgus (tähed, kuu) peegelduvad kõigilt keskkonnaobjektidelt (Puud, kivid). Kui valgust pole piisavalt, siis tuleb mängu infrapunavalgusti (asenduseks loomulikule valgusele). Peegeldunud valguse footonid muudetakse elektronide vooluks, millega tehakse kõik edasised manipulatsioonid. Fotokordistis suureneb osakeste arv järsult, mille tõttu nende voog suureneb. Järgmises etapis sisenevad elektronid luminestsentsanoodile, kus footonid elektrilaengu mõjul välja lüüakse. Viimane moodustab uue suurendatud algse teabe voo. Selliste toimingute tulemusena muutub esialgne pilt heledamaks, läbipaistvamaks ja kontrastsemaks. Tegu on otsese ülekandega, seega järsk otsene valgus (taskulambist) võib kahjustada kasutaja silmi.
Termopildiseadmete puhul on kogu konversiooniprotsess erinev. Esimesel etapil kogub optiline lääts infrapunakiirgust mis tahes keskkonnaobjektidelt (elusalt ja elutult). Selle fokusseerivad ja jäädvustavad seadme IR-detektorid. Suurenenud tundlikkuse tõttu ei kaota need disainidetailid silmist ühtegi kiirt, mis võimaldab saada tervikliku pildi. Saadud lähtematerjalist moodustatakse nn termogramm. See kuvab temperatuurinäidud maastiku igas punktis mida vaadeltakse. Pärast seda võimaldavad mitmesugused manipulatsioonid muuta termogrammi elektrilisteks impulssideks. Need saadetakse termokaamera elektroonilisse süsteemi edasi, kus neid veelkord mõjutatakse. Selle tulemusena moodustab seade termopildi ja suunab selle optika okulaarile, mis on sageli kombineeritud kuvariga.
Informatsioon pildilt
Termoseadmete kasutamise korral kuvatakse kujutised mustvalgete või värvivarjunditena ning temperatuuri tähistavad erinevad värvid. Kuigi elavat objekti saab termo abil kergelt tuvastada, on selle identifitseerimine ja tuvastamine kaugelt keerulisem. Termiliste seadmete kasutamisel on märgatav hüpe avastamis- ja tuvastusulatuses, näiteks kas koer või hunt on vasikas või siga. Lisaks on elusolendite tuvastamine keeruline, kuna termopildi abil näeb kasutaja ainult objektide piirjooni ilma nende detailideta.
Öönägemisseade seevastu võimendab valgust. Sellel ei ole tuvastamise ja identifitseerimise vahel suurt erinevust, kuna tegu on vaadeldava objekti optiline visualiseeringuga. Öine nägemine on problemaatiline siis, kui vaadeldav olend on maskeeritud või seisab paigal. Nendel põhjustel on Night Vision (NVD) alati parem tuvastamisel, samas kui termokaamerad on paremad avastamisel. Olenevalt vahemaast võite saada kogu vajaliku info oma termoseadmelt. Kõige parem kasutada mõlemat tehnoloogiat nende tugevustega.
Optiliste vahendite kohta saad lisa infot klikkides: https://www.eqqus.ee/tootekategooria/optika/